Jak zoptymalizować profil na LinkedIn?
To jedno z częściej zadawanych pytań w obszarze LinkedIn. Nasi klienci zadają nam je często. W Google zresztą też ich nie brakuje.
LinkedIn to obecnie nie tylko fajna platforma B2B. To obecnie profesjonalna B2B, na której możesz promować swój brand, rozwijać firmę i generować leady na niebagatelną skalę. To wszystko organicznie lub za pomocą płatnych kampanii (ads).
Otrzymując wiele pytań o funkcjonowanie profilu na LinkedIn, postanowiliśmy napisać o tym post. Dlatego – w bardzo semantyczny sposób – napisaliśmy post, w którym znajdziesz odpowiedzi na takie pytania:
- Jak wygląda zoptymalizowany profil?
- Jak poprawić swój profil na LinkedIn?
- Jak pozyskać klientów na LinkedIn?
I oczywiście wiele innych.
To co, jak zoptymalizować profil na LinkedIn, by stał się Twoim źródłem pieniędzy?
Zaczynamy!
Zdjęcie w tle - pokaż walory swojej firmy

Oto nasze zdjęcie w tle na LinkedIn. Używamy go prywatnie oraz Sembility posiada je na swoim profilu.
Zdjęcie w tle na Twoim LinkedInie nie powinno być tylko ładne. Albo po prostu być. Pamiętaj, że LinkedIn to miejsce, na którym możesz rozwijać swoją firmę. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś uwzględnił informacje o Twojej firmie. Nie mówię oczywiście, żebyś spamował neonami. Subtelnie przedstaw w formie boxów lub innych elementów wizualnych, to co i jak Twoje firma robi. Również, efektywnie przyciąga uwagę odbiorców Twój slogan firmowy.
Naszym sloganem jest „SEO & Generowanie Leadów na LinkedInie: zwiększamy konwersję i sprzedaż, nie tylko samą widoczność”. Bo tak faktycznie jest.
Jako agencja marketingowa 360, skupiamy się na efekcie biznesowym naszych klientów. Jeśli Ty zarabiasz, to zarabiamy i my, bo masz ochotę (i z czego) nam zapłacić.
→ Ale powracając do sedna: wykorzystaj to, że LinkedIn daje fajną opcję dodania zdjęcia w tle. W zdjęciu w tle na LinkedIn uwzględnij:
- kolory Twojego brandu
- Wasz slogan marketingowy
- informacje o tym, co robi Twoja firma
Gdy to wszystko spójnie przeniesiesz na zdjęcie w tle, to Twój profil na LinkedIn będzie o krok, by wygenerować większą ilość leadów.
Możesz spytać: jakie wymiary na tło na LinkedIn? Oto one: 1584 x 396 pikseli. W Canvie w prosty sposób takie wymiary uzupełnisz. Nie dodawaj większych ani mniejszych zdjęć. Wyjdą nieatrakcyjne karykatury. Rozmiar tła na LinkedIn w formie 1584 x 396 sprawdzi się na pewno.
Ładne i uśmiechnięte zdjęcie profilowe wygrywa
Uśmiech, z psychologicznego punktu widzenia, sprawia, że przyjaźniej spostrzegamy osobę na zdjęcie. Przyjazny odbiór sprawia, że drugiej osobie bardziej ufamy. I o zaufanie w tej całej grze chodzi.
Twoje zdjęcie nie ma błyszczeć nieszczerym uśmiechem. Jednak nie wygląda to też super zachęcająco, gdy wstawisz grymasa na swoje zdjęcie w tle. Wiesz, o co mi chodzi.
Znasz Tindera? Kto nie. Ze zdjęciem profilowym na LinkedIn jest trochę jak z profilówką na Tinderze — pierwsze chwile się liczą. Tylko że w tej popularnej aplikacji, przesuniesz w lewo, a na LinkedIn, Twój klient odezwie się po prostu do konkurencji. Według mnie, LinkedIn bardziej boli (choć jasne — kwestia priorytetów).
Zatem uwzględnij fajne, ciepłe i atrakcyjne zdjęcie na swoim profilu. Niekoniecznie musisz być w koszuli czy marynarce ale też na siłę nie musisz ubierać koszulki, by było luźno. Na pewno musi być atrakcyjnie i zachęcająco. Wybór i forma pozostaje jednak w Twoich rękach.
Uzupełnij informacje o wykształceniu
Czy wykształcenie może pomóc Ci znaleźć klientów na LinkedIn? Na pewno nie zaszkodzi. A z doświadczenie, nie raz miałem wspólny temat z moim leadem, gdy poruszyłem temat uczelni, bo zauważyłem, że studiowaliśmy na tej samej.
Mimo ostatnio dużej krytyki na wykształcenie i podjęcie studiów, mimo wszystko to wciąż robi robotę. A natury, łatwiej nam zaufać osobom, które skończyły fajne, czytaj: prestiżowe i znane uczelnie. To wciąż o czymś świadczy. Dlatego nie pomijaj tego kroku, gdy uzupełniasz swój profil na LinkedIn.
W wykształceniu na LinkedIn zadbaj przede wszystkim o:
- dodanie nazwy uczelni
- latach, w jakich studiowałeś/-aś
- uzupełnienie informacji o kierunku
- i jakieś dodatkowe osiągnięcia, np. stypendium rektora
Jeśli już zdobyłeś/zdobyłaś tytuł magistra lub licencjata, to warto o tym wspomnieć. To dodatkowe kilka punktów w oczach Twoich klientów, czy pracodawców.
Pochwal się swoim doświadczeniem
To właściwie najistotniejsze miejsce w Twoim profilu na LinkedIn. Chociaż nazwijmy go organizmem. Bez fajnego zdjęcia profilowego, doświadczenie samo w sobie nie będzie aż takie znaczące. I na odwrót. Niemniej, rzeczowy opis wykształcenia może pomóc Ci pozyskać klienta, a nawet znaleźć pracę.
Jak opisać doświadczenie na profilu na LinkedIn?
Podpowiem Ci coś, na co wpadłem na swoim przykładzie i rezonuje dość efektywnie.
Zadbaj o opis Twojego doświadczenia w formie storytelling. Czyli historii? Dokładnie tak.
Oczywiście, przedstaw rolę i obowiązki, jakie pełniłeś, ale dodatkowo opisz w formie historii:
- czego dokonałeś / dokonałaś?
- z jakim największym problemem walczyłeś?
- z jakim pułapem zaczęłaś, a z jakim skończyłaś?
- co było Twoim największym wyzwaniem, które udało Ci się osiągnąć?
I kilka podobnych kwestii.
W końcu to, co najbardziej kupujemy to właśnie historie. Spójrz na Nike, Apple, Coca Cole czy Visę. Zakładam (choć na swoją obronę, przyznam, że mogę nie mieć racji), że nie masz pojęcia ile te firmy zarabiają, ale wiesz czym się zajmują i zakładam, że co najmniej 1 produkt tej firmy używasz na co dzień.
To jest właśnie magia storytellingu.
Dlaczego go nie wykorzystać na Twoim profilu? Spróbuj sam. Jeśli nie odczujesz żadnej różnicy, zawsze możesz zmienić.
Znasz języki obce? Opisz je!

Kto nie lubi języków obcych? No właśnie. Angielski? Super. Jego znajomość staje się coraz bardziej obowiązkiem niż tylko chęcią. A jego nieznajomość, szczególnie w grupie społecznej milenialsów, czy Gen Z, jest raczej poczuciem dyskomfortu niż standardem.
Ale nie tylko dlatego warto mówić o językach, bo są dzisiaj na topie.
Języki obce pomagają Ci rozwijać firmę na rynkach zagranicznych. Angielski jest uniwersalny. Jednak wychodząc na rynku, np. Ameryki Południowej, hiszpański to mus, podobnie jak portugalski.
Możesz spytać: Jak znaleźć klientów na LinkedIn? Tutaj pojawia się z podpowiedzią znajomość języków obcych.
Ponadto, uwzględniając języki, Twój profil dołoży sobie kilka punktów do lepszej optymalizacji. Two klienci zobaczą, że mogą z Tobą zrobić biznes, np. po portugalsku, Twoi pracodawcy docenią takie kompetencje, a koledzy z zespołu docenią takie wsparcie.
Języki obce pomogą Ci lepiej zoptymalizować profil na LinkedIn, a do tego ich nauka to sama przyjemność!
Rekomendacja: poproś klientów i współpracowników o wystawienie opinii
Lubię słowa: kupujemy od tych, którym ufamy.
I tak rzeczywiście jest, niezależnie czy chcesz kupić od kogoś pozycjonowanie organiczne (SEO) czy usługę w formie SaaS.
Im bardziej Twój LinkedIn lśni, tym bardziej rośnie Twoja wiarygodność w oczach Twoich klientów i odbiorców. Oczywiście, chodzi mi o autentyczny połysk, nie zbędny lukier. Wiesz co mam na myśli.
W takiej sytuacji, w oczach swoich klientów i czytelników, nabierasz wiarygodności. I tutaj z pomocą przychodzą rekomendacje na LinkedIn. Jasne, one też muszą być autentyczne, ale to osobna kwestia.
Żeby zgromadzić wiele i atrakcyjnych opinii na LinkedIn, poproś o nie:
- swoich klientów (byłych lub aktualnych)
- uczestników wspólnych projektów
- kolegę/koleżankę ze studiów
- członków swojego zespołu
- byłego szefa
Drobna i pomocna opinia = dodatkowy plus do wiarygodności.
Wyobraź sobie, co się dzieje, gdy takich rekomendacji zbierzesz na swoim profilu na LinkedIn 20+. Sama przyjemność (i skuteczniejsze generowanie leadów!).
Dodaj CTA z linkiem do Twojego biznesu
Jednym z najważniejszych elementów zoptymalizowanego profilu na LinkedIn jest umieszczenie skutecznego CTA (wezwania do działania) z odnośnikiem do Twojej strony biznesowej.
Jak ulepszyć swój profil na LinkedIn? Wykorzystaj sekcję nagłówka lub opis, aby dodać wyraźne wezwanie, np. „Zobacz moje projekty”, „Dołącz do mojego newslettera!” lub „Napisz do mnie!”. CTA na LinkedIn to prosty sposób, aby pokierować czytelników do Twojej strony internetowej, portfolio lub po prostu, by się z Tobą skontaktować.
Jak powinien wyglądać zoptymalizowany profil? Zoptymalizowany i atrakcyjny profil na LinkedIn, to taki, który nie tylko prezentuje Twoje kompetencje, ale także zachęca do konkretnych działań. Jednym z takich rozwiązań jest dodanie przycisku, bądź samego linku CTA. Dzięki dodaniu CTA sprawisz, że Twój profil stanie się bardziej funkcjonalny i przyciągnie potencjalnych klientów lub partnerów.
Mała porada: od czasu do czasu sprawdź, czy wszystko się dobrze klika.
Używaj LinkedIn Analytics to analizy swoich wyników
Impresje Twoich postów, czy ilość wyświetleń Twojego profilu — to wszystko znajdziesz w swoim koncie LinkedIn Analytics. Im wyższe dane, tym lepiej. Oczywiście. Jednak jeśli zauważysz spadek, to możesz z takich danych wyciągnąć jeszcze lepsze wnioski.
Systematyczne śledzenie tych wskaźników pomaga dokładniej określić, które treści najbardziej interesują Twoją grupę odbiorców. To z kolei umożliwia dostosowanie strategii publikacji, co przekłada się na większe zaangażowanie i efektywniejsze osiąganie celów biznesowych.
Dlaczego LinkedIn Analytics pomaga w rozwoju Twojego profilu?
Wyniki rosną? Super. Utrzymuj ten trend. Świadczy o tym, że dodajesz skuteczne treści. Choć, często rosną wyniki Twojego profilu, gdy te treści nie niekoniecznie są skuteczne. Czasem wystarczy nuta kontrowersji, zdjęcie, na którym dekolt jest znacząco odsłonięty (działa, nie tylko na LinkedIn), czy udzielanie się pod czyimiś komentarzami w wyrachowany sposób.
Niemniej, jeśli Twoim głównym celem, lub KPI od Twojego klienta jest większa ilość wyświetleń profilu, to znaczy, że dobrze postępujesz. Utrzymuj ten trend. Konkurencja na LinkedIn jest ogromna. Uwierz mi. Jednak to nie znaczy, że się nie da ich wyprzedzić.
W Polsce, ekspansja, szczególnie ta organiczna, na Linkedin dopiero następuje. Firmy i brandy osobiste od zaledwie 2-3 lat czują, że na LinkedIn jest pieniądz. Sprawdź 14 sposobów na znalezienie dochodowych leadów.
Zatem, jeśli planujesz obserwować swoich wyników i chcesz wiedzieć co działa, a co nie, LinkedIn Analytics to skuteczne i darmowe narzędzie.
Regularnie postuj
Jak znaleźć leady na LinkedIn? Regularne postowanie rozwiązuje ten problem.
Efektywnie zoptymalizowany profil na LinkedIn, to taki, na którym coś jest. LinkedIn i jego użytkownicy lubią treść. Im więcej treści, tym lepiej dla całej społeczności. I dla Twojego profilu. I Twoich klientów.
Dlatego częste publikowanie atrakcyjnych treści, jest mocno na plus.
Postowanie na LinkedIn, ma doskonałą wypadkową.
Systematyczne udostępnianie wartościowych treści nie tylko poszerza Twoją widoczność Twojego profilu, ale również buduje wiarygodność i ugruntowuje Twoją pozycję jako autorytetu w swojej branży.
Kluczowe jest połączenie wysokiej jakości contentu z regularnością publikacji – to właśnie te czynniki sprawiają, że przyciągasz uwagę potencjalnych leadów, które następnie staną się Twoimi klientami.
Podsumowując: 9 sposobów optymalizacji Twojego profilu na LinkedIn
- Ustaw adekwatne zdjęcie w tle
- Dodaj atrakcyjne zdjęcie profilowe
- Dodaj przycisk CTA z linkiem do Twojego biznesu
- Skrupulatnie opisz swoje doświadczenie
- Dodaj i uzupełnij swoje wykształcenie
- Zaprezentuj języki obce
- Uwzględnij zachęcające opinie od klientów i współpracowników
- Monitoruj wyniki w LinkedIn Analytics
- Systematycznie dodawaj posty na swoim profilu
FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania do optymalizacji profilu na LinkedIn
Na czym polega social selling?
Social selling to metoda budowania sprzedaży oparta na nawiązywaniu i rozwijaniu relacji z klientami za pomocą mediów społecznościowych. Istotą social sellingu jest dzielenie się wartościowymi informacjami, angażowanie odbiorców oraz budowanie zaufania, co w efekcie przekłada się na wzrost sprzedaży. W naszym przypadku, do social sellingu – w imieniu naszym i naszych klientów – używamy platformę LinkedIn.
Jak zwiększyć widoczność profilu na LinkedIn?
Najbardziej sprawdzoną metodą jest często publikowanie treści oraz stosowanie technik social selling’u, takich jak: komentowanie pod postami prospectów, zostawianie reakcji pod postami, czy udostępnianie ich postów. Żeby Twoje posty generowały wysokie zasięgi i zrzeszały społeczność, pamiętaj, by było one przede wszystkim merytoryczne. Posty na LinkedIn nie muszą być długie, ale przede wszystkim muszą być wartościowe.
Czy w Sembility optymalizujecie profil na LinkedIn?
Tak, to standardowa usługa, którą wykonujemy w ramach naszej usługi LinkedIn: Lead Generation (generowanie leadów). W ramach współpracy, prowadzimy Twój profil tak, by generował jak najwięcej wartościowych leadów, a także organiczne zasięgi.
Czy zoptymalizowany profil pomaga w generowaniu leadów na LinkedIn?
Oczywiście, dobrze zoptymalizowany profil na LinkedIn pełni kluczową rolę w generowaniu leadów. Profesjonalnie przygotowany profil, zawierający właściwe słowa kluczowe, klarowne cele biznesowe oraz wartościowe informacje, znacząco poprawia Twoją widoczność i buduje zaufanie wśród potencjalnych klientów. To ułatwia przyciągnięcie uwagi odpowiednich osób, nawiązanie wartościowych relacji i efektywne pozyskiwanie (wartościowych i dochodowych) leadów.
Optymalizacja profilu na LinkedIn - podsumowanie
Teraz już wiesz jak skutecznie zoptymalizować profil na LinkedIn.
Dobrze zoptymalizowany profil na najpopularniejszej platformie B2B na świecie, to taki, który jest atrakcyjny. A jego atrakcyjność przekłada się na większą widoczność, więcej leadów i ogólne zaangażowanie.
A Ty już masz skutecznie zoptymalizowany profil na LinkedIn?
Jeśli jeszcze nie, lub wciąż zastanawiasz się jak znaleźć wartościowe leady na LinkedIn, napisz do nas lub zadzwoń — chętnie pomożemy!
P.S. Dziękujemy za przeczytanie tego wpisu!