Do czego służy Canva?
Canva to narzędzie online służące do projektowania graficznego. Umożliwia tworzenie różnorodnych materiałów wizualnych, zarówno dla osób początkujących, jak i profesjonalistów. Jest bardzo popularne ze względu na swoją prostotę i bogaty zestaw gotowych szablonów. To, co sprawia, że Canva jest wyjątkowa, to intuicyjny interfejs i obszerny katalog ponad 2,2 miliona szablonów, gotowych do personalizacji. Główne zastosowania Canvy:
- Tworzenie grafik do social mediów (Instagram, Facebook, YouTube, LinkedIn itp.)
- Projektowanie prezentacji (alternatywa dla PowerPointa)
- Tworzenie plakatów, ulotek, wizytówek i zaproszeń
- Projektowanie CV i listów motywacyjnych
- Tworzenie materiałów marketingowych (np. broszury, banery, logotypy)
- Tworzenie treści do stron internetowych i blogów
- Współpraca zespołowa przy projektach graficznych
Canvy możesz używać przez przeglądarkę internetową, ale też na aplikacji mobilnej.
Ile kosztuje Canva?
Podstawowa wersja Canvy jest całkowicie darmowa! Natomiast możesz ją rozszerzyć o pakiet Canva Pro, który kosztuje 50 zł/miesiąc lub wybrać plan roczny – 450 zł/rok. Istnieje też pakiet Canva Teams, który kosztuje 38 zł/miesiąc za 1 osobę zakładając, że zespół liczy minimum 3 osoby (całkowity koszt to wtedy 114 zł miesięcznie).
Wybierając plany roczne możesz dużo zaoszczędzić – prawie 20%! Canva jednak oferuje solidny bezpłatny plan, który zapewni Ci dostęp do ponad miliona profesjonalnie zaprojektowanych szablonów, edytora typu “przeciągnij i upuść” oraz biblioteki zdjęć stockowych i grafik. Dla tych, co szukają bardziej zaawansowanych funkcji na pewno lepiej sprawdzi się Canva Pro.
Jakie są rodzaje pakietów w Canva?
Canva w swojej ofercie posiada pakiety: Canva za darmo, Canva Pro, Canva Teams, a także pakiety dla szkół (nauczyciele, szkoły i sieci szkół, Canva dla uczelni). Opcji jest naprawdę bez liku. Omówmy teraz każdy z tych pakietów w kilku zdaniach:
1. Canva za darmo
Darmowa wersja Canvy oferuje dostęp do ogromnej biblioteki szablonów, które możesz konfigurować w dowolny dla Ciebie sposób (szablony prezentacji, postów w mediach społecznościowych, ulotek, zaproszeń itp.). W bezpłatnej wersji masz dostęp do ponad 4 milionów zdjęć stockowych i innych elementów projektowych, aby ułatwić tworzenie niestandardowych projektów, a także dostęp do bezpłatnego edytora wideo. W planie darmowym znajdziesz też narzędzie do edycji zdjęć (przycinanie, zmiana rozmiaru itp.). W ofercie jest 5 GB pamięci masowej w chmurze do zapisywania projektów, które możesz pobrać w wielu formatach.
2. Canva Pro
Ten pakiet zawiera wszystkie te same funkcje co Canva Free, a także ponad 5 milionów szablonów i 141 milionów zdjęć stockowych. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się dla freelancerów oraz przedsiębiorców (w pakiecie mamy 1 TB pamięci masowej w chmurze).
3. Canva Teams
Canva Teams zaczyna się od minimum 3 osób i kosztuje 38 zł miesięcznie za jedną osobę, co daje nam łącznie 114 zł/msc. Na stronie Canvy jest kalkulator, który przelicza nam koszt w przypadku większej ilości osób:
Canva Teams oparta jest na funkcjach Canva Pro z dodatkową możliwością tworzenia i udostępniania zestawów marki w zespole, aby zapewnić spójny branding. Możesz również skonfigurować przepływ pracy zatwierdzania dla projektów i tworzyć wielokrotnego użytku szablony specyficzne dla zespołu.
4. Canva dla szkół
Canva oferuje pakiety dla nauczycieli, szkół (od przedszkola do szkolnictwa wyższego) oraz dla uczniów – w ramach współpracy nauczyciele szkół podstawowych i średnich oraz ich uczniowie mają dostęp do wszystkich funkcji w 100% za darmo. W przypadku uczelni wyższych, aby poznać cennik należy skontaktować się z działem sprzedaży – pozwoli to na indywidualne podejście i dopasowanie oferty do danej placówki.
Kto używa Canva?
Canvy używają prawie wszyscy – od amatorów po profesjonalistów. Narzędzie to cenią sobie między innymi marketingowcy i specjaliści ds. social media, ponieważ umożliwia szybkie tworzenie porywających grafik promocyjnych, banerów i materiałów do publikacji w mediach społecznościowych. Korzystają z niej także studenci i nauczyciele, którzy przygotowują prezentacje, notatki i infografiki w prosty, ale efektowny sposób. Czyli w skrócie – z narzędzia Canva może korzystać absolutnie każdy i w istocie tak też się dzieje.
Ponadto, korzystanie z Canvy poszerza dodatkowa grupa odbiorcza. Należą do niech przedsiębiorcy oraz właściciele małych firm, którzy również chętnie sięgają po Canvę, ponieważ pozwala im tworzyć profesjonalne logo, wizytówki czy oferty bez potrzeby zatrudniania grafika. Jest to duża oszczędność czasu i kosztów. Twórcy internetowi (blogerzy, influencerzy i youtuberzy) wykorzystują ją do budowania spójnej identyfikacji marki i tworzenia estetycznych materiałów do Internetu.
Co więcej, z narzędzia Canva korzystają również zespoły firmowe oraz organizacje, które współpracują nad projektami graficznymi i cenią sobie możliwość współdzielenia materiałów. Narzędzie to przyciąga również osoby prywatne, które tworzą w nim zaproszenia, kartki okolicznościowe, kolaże zdjęć czy nawet swoje CV.
Czy agencja SEO używa Canva?
Tak, wiele agencji SEO używa Canvy i choć nie jest to główne narzędzie SEO, może być bardzo pomocne przy tworzeniu grafik do treści bloga, projektowaniu postów do mediów społecznościowych, budowania brandingu lub prezentacji dla klientów.
Agencje SEO często tworzą wartościowy content na blogi, by budować autorytet domeny, zdobywać ruch organiczny. Canva może służyć do:
- projektowania mini grafik, które poprawiają estetykę treści (co wpływa na wskaźniki UX, np. bounce rate i time on page – pośrednio wspierające SEO).
- dodawanie cytatów, wykresów i ikon, które zwiększają czytelność i atrakcyjność wpisów.
Z tego miejsca, pojawia się dodatkowe i świetne pytanie.
Dlaczego agencje SEO korzystają z Canvy?
Korzyść | Opis |
Łatwość użycia | Prosty interfejs – nie trzeba znać Photoshopa |
Spójność wizualna | Możliwość budowania szablonów zgodnych z brandingiem klienta |
Oszczędność czasu | Szybkie projektowanie grafik bez potrzeby zatrudniania grafika |
Wsparcie SEO | Lepsze UX, dłuższy czas spędzony na stronie, większa liczba udostępnień |
Jeżeli agencja SEO działa kompleksowo (czyli łączy techniczne SEO, content marketing i promocję), Canva staje się cennym narzędziem pomocniczym, zwłaszcza przy organicznych zasobach lub przy współpracy z klientami z sektora MŚP.
Czy Canva jest lepsza od Adobe?
Wszystko zależy od tego jakim jesteś twórcą i do czego chcesz użyć danego narzędzia. Canva nie spełni Twoich wymogów jeżeli szukasz profesjonalnego narzędzia do obróbki zdjęć i grafik, ale w pewnych zastosowaniach może być wygodniejsza, szybsza i wystarczająco dobra, zwłaszcza dla marketerów, małych firm i agencji SEO.
Canva sprawdzi się, gdy:
- Nie jesteś profesjonalnym grafikiem – Canva jest intuicyjna i nie wymaga nauki.
- Potrzebujesz szybko stworzyć proste grafiki – posty do mediów społecznościowych, prezentacje, infografiki.
- Liczy się czas i prostota – w Canvie znajdziesz szablony, które umożliwią Ci szybkie działanie bez tworzenia od zera.
- Masz ograniczony budżet – Canva posiada darmową wersję i tańszy abonament niż Adobe.
- Działasz zespołowo online – współpraca w czasie rzeczywistym jest bardzo wygodna.
Adobe jest lepszy, gdy:
- Potrzebujesz kontroli i precyzji – np. projektując logo, identyfikację wizualną, wydruki wysokiej jakości.
- Tworzysz zaawansowane grafiki i edycję zdjęć – Canva nie ma tylu opcji warstw, masek, efektów itp.
- Jesteś profesjonalnym grafikiem – Adobe to branżowy standard.
- Robisz projekty DTP, książki, składasz katalogi – InDesign nie ma konkurencji w tym obszarze.
- Potrzebujesz zaawansowanego wideo lub animacji – Adobe Premiere Pro, After Effects są bezkonkurencyjne.
Czy Canva jest lepsza od Photoshopa?
Nie, Canva nie jest lepsza od Photoshopa, natomiast może być lepszym wyborem w zależności od potrzeb użytkownika. Właściwie, spośród tych dwóch narzędzi, trudno jest kategoryzować te dwa narzędzia pod względem tego, które jest lepsze, a które gorsze.
Obydwa narzędzia zdecydowanie sprawdzą się dla osób, które nie są zawodowymi grafikami. Jest doskonałym narzędziem dla osób, które chcą szybko i łatwo stworzyć materiały graficzne. Jej największą zaletą jest prosta obsługa, ponieważ nawet osoby bez doświadczenia graficznego mogą bez problemu korzystać z gotowych szablonów, ikon, fontów i zdjęć. Jest idealnym rozwiązaniem dla marketerów, właścicieli małych firm, twórców treści, agencji SEO oraz nauczycieli.
Z kolei Photoshop to potężne narzędzie przeznaczone przede wszystkim dla grafików, fotografów i projektantów. Daje ogromne możliwości edycji – można w nim precyzyjnie retuszować zdjęcia, tworzyć skomplikowane kompozycje graficzne, stosować zaawansowane efekty wizualne i pracować na warstwach.
Podsumowując, Canva nie zastąpi Photoshopa w zaawansowanych projektach graficznych, ale w wielu przypadkach może okazać się lepszym wyborem, szczególnie jeśli liczy się dla Ciebie czas, prostota i dostępność.
Czy można robić filmy w Canva?
Tak, w Canvie można tworzyć filmy – i to całkiem wygodnie, zwłaszcza do prostych projektów marketingowych, edukacyjnych czy wizerunkowych. Możesz utworzyć wideo od zera lub z szablonu, np. reklamy, prezentacje czy filmiki na social media. Istnieje również opcja dodawania napisów, przejść, animacji i efektów dźwiękowych (w formie “przeciągnij i upuść”), nagrywania głosu lub wideo z kamery bezpośrednie w Canvie. Fajną opcją jest możliwość eksportowania filmu w różnych formatach – MP4, GIF i inne, z możliwością dostosowania rozdzielczości (np. HD, Full HD).
Do zalet tworzenia filmów w Canvie zdecydowanie zaliczyłabym bardzo prostą obsługę (nawet dla początkujących), dużo szablonów gotowych “na klik”, wszystko działa w przeglądarce, nie musisz instalować żadnego oprogramowania i można działać w zespole.
Ograniczenia z jakimi możesz się spotkać w tworzeniu filmów w Canva to brak zaawansowanej osi czasu (timecode, warstw dźwięku, korekcji kolorów), ograniczone możliwości montażu, np. cięcia, maski, efekty specjalnie. Canva jest również mniej elastyczna niż Adobe Premiere Pro, Final Cut czy DaVinci Resolve.
Czy korzystanie z Canva jest legalne?
Tak, korzystanie z Canvy jest całkowicie legalne, o ile przestrzegasz jej regulaminu i zasad licencyjnych. Canva to legalnie działająca platforma z milionami użytkowników na całym świecie – od osób prywatnych po firmy oraz szkoły. Natomiast dobrze wiedzieć, że możesz korzystać z Canvy co celów komercyjnych, czyli wykorzystywać swoje projekty w celach zarobkowych – np. do reklam, postów firmowych, e-booków, wizytówek, prezentacji, a nawet w produktach do sprzedaży (np. nadruki, kursy online). Pamiętaj jednak, że musisz przestrzegać licencji na zasoby.
Co to właściwie oznacza? Canva udostępnia ogromną bibliotekę grafik, zdjęć, ikon i fontów. W większości przypadków możesz ich używać legalnie, ale:
- nie możesz odsprzedawać zasobów “tak jak są” (np. samych zdjęć stockowych),
- niektóre elementy posiadają ograniczoną licencję (np. nie można ich użyć jako logo),
- zasoby “Pro” można używać tylko z aktywnym kontem Canva Pro.
Warto, żebyś wiedział, że to, co stworzysz w Canvie – z Twoich własnych materiałów – jest Twoją własnością intelektualną i Canva nie rości sobie do nich praw.
Ale pamiętaj – nie kopiuj cudzych projektów w celu podszywania się pod inne marki i nie wykorzystuj chronionego znaku towarowego – jest to nielegalne. To jedyna rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę korzystając z narzędzia Canva.
FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące Canva
Canva jest jednym z najpopularniejszych narzędzi online do tworzenia projektów graficznych oraz materiałów wizualnych – zaczynając od postów do mediów społecznościowych, przez prezentacje, aż po krótkie filmy i infografiki. Myślę, że jest głównie ceniona za intuicyjny interfejs, bogatą bazę szablonów oraz dostępność dla tych, co dopiero zaczynają, ale też tych bardziej zaawansowanych użytkowników.
Do czego służy Canva?
Canva jest narzędziem do tworzenia oraz projektowania graficznego. Sprawdzi się dla osób, które nie mają doświadczenia z grafikami, jak i dla tych, co je mają. Jest popularna ze względu na prosty interfejs, gotowe szablony i możliwość pracy zespołowej w czasie rzeczywistym.
Czy Canva jest darmowa?
Tak, Canva ma w swojej ofercie darmową wersję, która zawiera wiele funkcji, szablonów i grafik gotowych do użycia. Istnieje również płatna opcja, czyli Canva Pro, dzięki której masz dostęp do szablonów premium, narzędzi do brandingu i usuwania tła.
Czy Canva działa offline?
Nie, Canva wymaga połączenia z siecią. Częściowo można korzystać z aplikacji mobilnej offline, ale funkcje są mocno ograniczone.
Canva – czyli kilka słów na koniec
Teraz już wiesz, jak działa Canva i jak możesz ją zastosować w swojej firmie, lub agencji SEO.
A może sam masz pewne zapytania związane z Canvą, które mogą zwiększyć prestiż i rozpoznawalność Twojej firmy?
Napisz do nas lub zadzwoń, a bardzo chętnie Ci pomożemy!
- Email: kontakt@sembility.com
- Telefon: 720 803 220